• Skoki Zakopane
  • Skoki w Tandemie

Sporty powietrzne i spadochroniarstwo czyli aktywność fizyczna dla odważnych i nie tylko

Światowe statystyki biją na alarm. Spada aktywność fizyczna społeczeństwa i chociaż w ostatnich latach dzięki kampaniom edukacyjnym i fundacjom promującym sport tendencje spadkowe zostały zatrzymane, to problem braku ruchu jest bardzo poważny. Rozwój nauki, techniki, coraz nowsze technologie wymusiły na nas statyczną formę pracy nie wymagającą wysiłku fizycznego, a przecież nasz genotyp został stworzony tak, byśmy się czuli zdobywcami i nie chodzi o to, kto pierwszy "dorwie" pilot od telewizora. Nasi przodkowie musieli polować, żeby zdobyć pożywienie, uprawiać rolę prymitywnymi narzędziami i na pewno nie marnowali swojej naturalnej energii życiowej.

Właściwie wykorzystaj energię

A co my robimy ze swoją energią? W bardzo dużym stopniu marnujemy ją. Ktoś powie, że to przychodzi z wiekiem, bo jak tu porównać niespożyte siły dziecka z przepracowanym dorosłym. Tylko, że często w taki sposób usprawiedliwiamy brak chęci do zmiany trybu życia, a przecież aktywność fizyczna jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia człowieka bez względu na wiek. Zabawy ruchowe, ćwiczenia i sport w każdej formie wspomagają rozwój psychofizyczny, zapobiegają i leczą choroby cywilizacyjne. Czas więc zmienić nawyki i skierować energię na odpowiednie tory. Jaką aktywność wybrać, to już zależy od naszych indywidualnych potrzeb, możliwości, stanu zdrowia i sprawności fizycznej, nad którą możemy popracować. Sport pozwala wykorzystać z pożytkiem nagromadzoną energię, której zasobów nie eksploatujemy przy siedzącym trybie życia. Brak ruchu powoduje bowiem napięcie mięśniowe, frustrację, a nawet stany depresyjne.

Jednym wystarczy spacer, innym potrzeba mocniejszych wrażeń i dla tej drugiej grupy dobrą alternatywą są sporty powietrzne np. skoki ze spadochronem w tandemie. Jest to aktywność fizyczna nie tylko dla odważnych. Jeżeli jesteś poszukiwaczem przygód, twoje życie nabiera sensu, kiedy czujesz dreszczyk emocji i lubisz wyzwania, to skoki są dla ciebie. Czy jest to sport niebezpieczny? Nie bardziej niż inne. Jeżeli świadomie podchodzisz do jego uprawiania, nie lekceważysz zagrożeń, minimalizujesz ryzyko. Możliwość zobaczenia świata z perspektywy lotu ptaka od zawsze fascynowała ludzi (chociażby mitologiczny Dedal). Wielki człowiek renesansu, Leonardo da Vinci, XV-wieczny artysta i wynalazca ma w swoim dorobku projekt spadochronu. Czy go wypróbował? Nie wiadomo, ale w 2000 roku Adrian Nicholas zrobił replikę według projektu Leonarda i skoczył. Pierwszy skok na urządzeniu podobnym do współczesnego spadochronu wykonał w 1783 r. Sebastian Lenormad. W Polsce pierwszym skoczkiem był Józef Dzikowski, który w 1889 r. skakał z balonu na własnej konstrukcji spadochronie. Z zainteresowania sportami powietrznymi i pasji do skoków spadochronowych, grupa współczesnych zapaleńców założyła SkyFun. Chcemy się dzielić radością szybowania w przestworzach z innymi. Z pasji uczyniliśmy swoistą misję i założyliśmy fundację, która zachęca do aktywności fizycznej w tej formie.

Na czym polegają skoki spadochronowe?

Skaczemy z samolotu z wysokości 4000 m. uzbrojeni w spadochron. Najpierw faza swobodnego spadania, a potem lot pod czaszą. Nim sami zaczniemy skakać warto spróbować skoków tandemowych. Skaczemy wówczas z instruktorem, podczepieni do niego specjalną uprzężą. Nie ma ograniczeń wiekowych, przeciwwskazaniem mogą być choroby układu krążenia i oddechowego. Jeżeli połknęliśmy bakcyla, to robimy kurs AFF i samodzielnie możemy skakać. Jeżeli przerażają nas otwarte przestrzenie, a chcemy fruwać, to taką możliwość daje tunel aerodynamiczny. Jest to symulator skoków, w którym unosi nas strumień powietrza, a ruch ciała kontrolujemy siłą mięśni. Zamiast szukać niezapomnianych doznań balansując na granicy prawa, warto zaprzyjaźnić się ze sportem. Najnowsze badania pokazują, że osoby uprawiające sport z dreszczykiem mają większą stabilność emocjonalną, są otwarci na nowości i bardziej odpowiedzialni.

Kup
Voucher
na skok
spadochronowy


oferta